İstanbul 19°C
15 Ekim 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uludere Türklerle Kürtlerin en büyük kopuşu
30 Mayıs 2012 Çarşamba 07:32

Uludere Türklerle Kürtlerin en büyük kopuşu

ULUDERE TÜRKLERLE KÜRTLERİN EN AĞIR KOPUŞU.. "Ölenler PKK'lıydı" demenin hazırlığı yapılıyor.

 

Taraf yazarı Ahmet Altan, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Grubu'nda yaptığı konuşmada Uludere ile ilgili sözlerini eleştirdi.

ULUDERE'Yİ KAPATMAK İÇİN KÜRTAJ

Başbakan'ın Uludere'de yapılan hataların üstünü örtmek için kürtaj tartışmasını gündeme soktuğunu iddia eden Ahmet Altan, Kürtlerle Türkler arasında tarihin belki de en ağır kopuşunun yaşandığını belirterek Başbakan'ın tutumunu değiştirmediği takdirde bu kopuşun geri dönüşü olmayacağının altını çizdi

İşte Ahmet Altan'ın Taraf'taki o yazısı;

 

Başbakan Erdoğan, Uludere katliamında yanlış bir yola girdi ve bu yoldan dönmemekte ısrar ederek attığı her adımda biraz daha işleri berbat ediyor.

Erdoğan'ın bu konuşmaları Kürtleri Türkiye'den kopartır mı bilmiyorum ama Kürtleri Türklerden koparttığı çok açık.

"ERDOĞAN BİR KERE DAHA BOMBALIYOR"

Uludere'nin acılı kadınları da zaten bunu insanın içini dağlayan bir cümleyle söylediler:

"Erdoğan her konuşmasında bizi bir kere daha bombalıyor."

 

Bir gece yarısı o köye battaniyelere sarılmış paramparça 34 cesedi katırların sırtında getirdiler.

Aralarında on iki, on üç yaşında çocuklar vardı.

O insanları parçalayan devletin başbakanı, o insanların tabutlarına sarılan "bayrakların" Türk bayrağı olmamasını gündeme getiriyor katliamdan beş ay sonra.

34 insanı bombalayan uçakların üstünde Türk bayrağı vardı.

 

"VİCDANI OLAN BU SORUYU SORAR MI?"
Biraz vicdanı olan bir insan, "o bayrağı niye tabutlara örtmediklerini" sorar mı sizce?

Sizin çocuğunuzu bombalarla parçalasalardı, cesedini evinize battaniyelere sarıp katır sırtında getirselerdi, derdiniz çocuğunuzun tabutuna, o çocuğu bombalayan uçağın üstündeki bayrağı sarmak mı olurdu?

Bu mu meselemiz?

Erdoğan kendi halkından Uludere'yle ilgili gerçekleri saklıyor.

O gerçekler her neyse onu öylesine ürkütüyor ki o gerçeklere dokunmamak için bütün Kürt halkının kalbini kırmayı, hepsini aşağılamayı, "ölülerin" aslında "suçlu" olduğunu söylemeyi göze alıyor.

Haksızlığa uğrayan bir insanı "zorbalıkla" bastırmanın, onun hakkını aramasını engellemenin, onun sesinin çok çıkmamasından yararlanarak sürekli onu ezmenin hayatta karşılaşılabilecek en korkunç durumlardan biri olduğuna inanıyorum.

Kendinizi bir an Uludere köylülerinin yerine koyun.

Çocuklarınızı kaybetmişsiniz, tesellisi olmayan bir acı yaşıyorsunuz, arayacağınız, sarılacağınız tek teselli ne olabilir?

ULUDERE'YE CENAZE BENZETMESİ

Size bir şey soracağım.

Niye cenazelere gideriz?

Sadece ölülerimizi son yolculuğa uğurlamak değildir oradaki görevimiz, kalanlara da dostluğumuzla, yakınlığımızla bir teselli olmaya çalışmaktır.

Cenazeye gidip de "aslında senin oğlun kaçakçıydı" demeyiz, onu öldürenlere teşekkür etmeyiz, onu öldürenlerin bayrağının niye tabuta sarılmadığını sormayız.

Uludere, Kürtler ve vicdanı olan insanlar için uzun bir cenaze töreni.

Bu cenaze töreni, sorumlular bulunana kadar sürecek.

 

Yapılan her konuşma bir cenaze töreninde yapılıyor aslında.

Başbakan'ın, İçişleri Bakanı'nın konuşmalarını, bir de o cenazelerin sahiplerinin kulağıyla dinleyin.

Ne hissedersiniz?

"ÖLENLER PKK'LIYDI DİYECEKLER"
Yavaş yavaş ölenleri suçlamaya hazırlanıyorlar, İçişleri Bakanı onların "figüran" olduğunu, "dolap beygiri" olduğunu, "yakalansalardı yargılanacaklarını" söyledi.

 

Başbakan da, "neden hiç mayınlara basmıyorlar" diye sordu.

Bu "soru" aslında onların "PKK'lı olduğunu" söylemenin ön hazırlığını yapıyor.

Bombalama emrini verenleri koruyabilmek için sonunda "ölenler PKK'lıydı" diyecekler, söylediklerinden anlaşılan bu.

O "PKK'lıydılar" demeye hazırlandığınız insanlar yıllardır "karakolun önünden" geçerek gidiyorlar kaçağa, o köydekilerin epeycesi "korucu", insanları öldürdükten beş ay sonra "onlar PKK'lıydı" demeye getirmenize kim inanır?

Bütün bu vicdan yaralayıcı konuşmalar sorumluları saklamak için.

Kürtler bunun farkında.

Ve, bunun için ne Erdoğan'ı, ne AKP'yi, ne de onlara dostluk elini uzatmayan, acılarını paylaşmayan Türkleri affedecekler.

"KÜRTLERLE TÜRKLERİN EN BÜYÜK KOPUŞU"
Kürtlerle Türkler arasında belki de tarihimizin en ağır kopuşu yaşanıyor Uluderekatliamında.

Eğer Başbakan kısa zamanda tutumunu değiştirmez, hukuka ve vicdana uygun bir çizgiye gelmezse, bu kopuşun geri dönüşü olmayacak.

Milliyetçi nutuklar o kopuşu hızlandırmaktan başka işe yaramıyor.

Başbakan bir de "Bizim Müslümanlığımızı kimse test etmesin" diyor, kimse kimsenin Müslümanlığını "test" edemez zaten, bu "imtihan" Allah'la kul arasında.

Ama birileri kalkar da, vicdansızlığı, ahlaksızlığı, yalancılığı bize "bu dindarlıktır" diye göstermeye kalkarsa, o zaman da bizim dini bilenlere, "dindarlık bu mudur" diye sorma hakkımız olur.

Tamam, biz bu konularda çok bilgili değiliz ama "dinin" yalancılık, haksızlık, ahlaksızlık olmadığını bilecek kadar da bir sezgimiz var bizim.

"KÜRTAJ EĞLENCE OLSUN DİYE Mİ YAPILIYOR?"
Başbakan Erdoğan, Uludere konusunu gözlerden saklayabilmek için "kürtajı" soktu gündeme, şimdi kürtajı yasaklayacak yasalar getirecekler.

Kürtaj, hiçbir kadın için kolay bir iş değildir, mecbur kalmadıkça hiçbir kadın o iki çatallı ürkütücü koltuğa yatıp da içini kazıtmaz.

Başbakan, kadınların bunu "eğlence" olsun diye yaptıracaklarını mı sanıyor?

Ben, hiç kimsenin bu konuda "kadınların yerine" karar verme hakkına sahip olduğunu sanmıyorum.

Kürtaj yasaklandığında, bu işi çok sağlıksız koşullarda gizlice yaptırmak zorunda kalacak kadınlar, durduk yerde insanlarımız ölecek ya da sakat kalacak.

Uludere'de insanları öldürenleri saklayabilmek için şimdi de kadınlarımızı öldüreceğiz.

Bir kere yanlış bir yola girdin mi artık ondan sonra bir acıdan bir acıya sürüklersin insanları, sonunda onları isyan ettirene kadar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 29 °C
İzmir
16 / 30 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
21 / 33 °C
Konya
11 / 27 °C