İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

"Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı"

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

ÜNİP’in 21 Temmuz 2006 tarihinde düzenlenen bir protokolle 9 üniversite olarak başladığını hatırlatan Küfrevioğlu, "ÜNİP şu anda 41 üniversitenin üye olduğu bir işbirliği programı olarak görev yapmaktadır. Üye üniversiteler arasında lisans ve lisansüstü programlar, bilimsel ve teknolojik araştırma- geliştirme projeleri ile bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler konularında yapılacak ortak çalışmalarla ilgili faaliyetler, üye üniversitelerin katılımı ile oluşturuluyor." dedi.

ÜNİP Ortak Proje Komisyon Toplantısı Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ÜNİP Ortak Proje Komisyon Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İhsan Efeoğlu program hakkında bilgiler verdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli TÜBİTAK ve Araştırma Destek Programı (AR-DEP) projeleri hakkında bilgilendirme konuşması yaptı. Ercişli, proje kültürü olan üniversitelerin daha fazla proje ürettiğini ifade etti. Ercişli, "AR-DEP kişisel rekabet ve kurumsal rekabet ile ülkemizin rekabet gücünü artırmak. Bütün araştırma gruplarını ulusal ve uluslararası ölçekte daha etkin kullanan üniversitelerin proje sayısı daha fazla. Araştırma gruplarını çok etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor. TÜBİTAK’ın 2023 vizyonu var. Sunulan projelerde, ülkeye vurgu yapmak çok önemli. Derin proje kültürü üniversitelerin proje yapmasında çok etkili. Teknoloji eksenli bölümleri olan, sanayi ile iç içe olan, nitelikli doktora öğrenci baskısı olan üniversitelerin daha fazla proje üretmesi de kolaylaşıyor. Ülkemizde Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde projeler daha yaygın. Bundan dolayı da bölgesel farklılıklar artıyor." diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Atateknokent Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Recep Sadeler de Teknoloji transfer ofisi ile ÜNİP kapsamında yapılacak işbirliği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sadeler, "Teknoloji sadece firmaların rekabet üstünlükleri için değil ülkelerin verimlilikleri açısından da yaşamsal öneme sahiptir. Teknoloji ülkelerin gelişmişlik üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bilgi, birikim ve tasarımların ekonomiye dönüşümünü temin etmesidir." şeklinde konuştu.CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C