İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

"Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı"

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

ÜNİP’in 21 Temmuz 2006 tarihinde düzenlenen bir protokolle 9 üniversite olarak başladığını hatırlatan Küfrevioğlu, "ÜNİP şu anda 41 üniversitenin üye olduğu bir işbirliği programı olarak görev yapmaktadır. Üye üniversiteler arasında lisans ve lisansüstü programlar, bilimsel ve teknolojik araştırma- geliştirme projeleri ile bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler konularında yapılacak ortak çalışmalarla ilgili faaliyetler, üye üniversitelerin katılımı ile oluşturuluyor." dedi.

ÜNİP Ortak Proje Komisyon Toplantısı Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ÜNİP Ortak Proje Komisyon Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İhsan Efeoğlu program hakkında bilgiler verdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli TÜBİTAK ve Araştırma Destek Programı (AR-DEP) projeleri hakkında bilgilendirme konuşması yaptı. Ercişli, proje kültürü olan üniversitelerin daha fazla proje ürettiğini ifade etti. Ercişli, "AR-DEP kişisel rekabet ve kurumsal rekabet ile ülkemizin rekabet gücünü artırmak. Bütün araştırma gruplarını ulusal ve uluslararası ölçekte daha etkin kullanan üniversitelerin proje sayısı daha fazla. Araştırma gruplarını çok etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor. TÜBİTAK’ın 2023 vizyonu var. Sunulan projelerde, ülkeye vurgu yapmak çok önemli. Derin proje kültürü üniversitelerin proje yapmasında çok etkili. Teknoloji eksenli bölümleri olan, sanayi ile iç içe olan, nitelikli doktora öğrenci baskısı olan üniversitelerin daha fazla proje üretmesi de kolaylaşıyor. Ülkemizde Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde projeler daha yaygın. Bundan dolayı da bölgesel farklılıklar artıyor." diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Atateknokent Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Recep Sadeler de Teknoloji transfer ofisi ile ÜNİP kapsamında yapılacak işbirliği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sadeler, "Teknoloji sadece firmaların rekabet üstünlükleri için değil ülkelerin verimlilikleri açısından da yaşamsal öneme sahiptir. Teknoloji ülkelerin gelişmişlik üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bilgi, birikim ve tasarımların ekonomiye dönüşümünü temin etmesidir." şeklinde konuştu.CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C