İstanbul 12°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

"Ünip Üniversitelerindeki Akademisyenlere İşletme Kurabilme Fırsatı Sağlanmalı"

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, teknokente sahip olmayan Üniversiteler Arası İşbirliği Programı’na (ÜNİP) bağlı üniversitelerdeki akademisyenlere mevcut teknokentlerde işletme kurabilme fırsatı sağlanması gerektiğini söyledi.

ÜNİP’in 21 Temmuz 2006 tarihinde düzenlenen bir protokolle 9 üniversite olarak başladığını hatırlatan Küfrevioğlu, "ÜNİP şu anda 41 üniversitenin üye olduğu bir işbirliği programı olarak görev yapmaktadır. Üye üniversiteler arasında lisans ve lisansüstü programlar, bilimsel ve teknolojik araştırma- geliştirme projeleri ile bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler konularında yapılacak ortak çalışmalarla ilgili faaliyetler, üye üniversitelerin katılımı ile oluşturuluyor." dedi.

ÜNİP Ortak Proje Komisyon Toplantısı Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ÜNİP Ortak Proje Komisyon Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İhsan Efeoğlu program hakkında bilgiler verdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli TÜBİTAK ve Araştırma Destek Programı (AR-DEP) projeleri hakkında bilgilendirme konuşması yaptı. Ercişli, proje kültürü olan üniversitelerin daha fazla proje ürettiğini ifade etti. Ercişli, "AR-DEP kişisel rekabet ve kurumsal rekabet ile ülkemizin rekabet gücünü artırmak. Bütün araştırma gruplarını ulusal ve uluslararası ölçekte daha etkin kullanan üniversitelerin proje sayısı daha fazla. Araştırma gruplarını çok etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor. TÜBİTAK’ın 2023 vizyonu var. Sunulan projelerde, ülkeye vurgu yapmak çok önemli. Derin proje kültürü üniversitelerin proje yapmasında çok etkili. Teknoloji eksenli bölümleri olan, sanayi ile iç içe olan, nitelikli doktora öğrenci baskısı olan üniversitelerin daha fazla proje üretmesi de kolaylaşıyor. Ülkemizde Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde projeler daha yaygın. Bundan dolayı da bölgesel farklılıklar artıyor." diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Atateknokent Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Recep Sadeler de Teknoloji transfer ofisi ile ÜNİP kapsamında yapılacak işbirliği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sadeler, "Teknoloji sadece firmaların rekabet üstünlükleri için değil ülkelerin verimlilikleri açısından da yaşamsal öneme sahiptir. Teknoloji ülkelerin gelişmişlik üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bilgi, birikim ve tasarımların ekonomiye dönüşümünü temin etmesidir." şeklinde konuştu.CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
-1 / 11 °C