İstanbul 14°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzerinden 52 Yıl Geçti
26 Mayıs 2012 Cumartesi 19:52

Üzerinden 52 Yıl Geçti

27 Mayıs darbesinin Türkiye'ye yaşattığı acılar hala unutulmadı.

14 Mayıs 1950 Türk demokrasi tarihi için bir dönüm noktası oldu. "Yeter Söz Milletindir" diyen Demokrat Parti iktidara geldi.

Adnan Menderes başarısını, "Tek Parti iktidarından kurtulma isteği" olarak özetlemişti.Ama daha ilk günlerde darbe yapılacağı konuşuluyordu.

Çiçeği burnunda başbakanın seçimden bir hafta sonu gelen bir konuğu vardı. Gelen bir albaydı, bazı subayların darbe hazırlığında olduğunu anlattı.

Menderes iktidarı ülke için önemli hizmetler yaptı. Atatürk'ü Koruma Kanunu çıktı, Anıtkabir'in inşası tamamlandı.

Osmanlı Hanedanı üyesi kadınların yurda dönüşüne izin verildi.

İşçilere ücretli hafta sonu izni verildi, Arapça ezan okunması serbest bırakıldı.

Kore'ye asker gönderildi, Türkiye NATO'ya girdi.

Gün gelecek Kore'ye asker gönderilmesi ve NATO üyeliği darbenin gerekçeleri arasında gösterilecekti.

Hirfanlı, Sarıyar başta olmak üzere bir çok baraj inşa edildi.

Batman'da petrol çıkarıldı, ATAŞ rafinerisi yapıldı, İPRAŞ'ın inşasına başlandı.

Köyler suya kavuşturuldu. Ülkedeki traktör sayısı 2 binden 30 bine çıkarıldı.

Ege ve Atatürk üniversiteleri kuruldu, ODTÜ ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin temelleri atıldı.

Nükleer santral kurulması çalışmaları yapıldı.

Bu şartlarda gidilen 3 Eylül 1957 seçimlerinde Demokrat Parti son kez iktidar oldu.

Siyasetteki sert üslup, bazı üniversitelerin muhalif tavırları ve öğrenci olayları darbe için gerekli altyapıyı oluşturdu.

İstanbul'daki cuntacılar 27 Mayıs sabahı saat 03:00'te harekete geçti. Ankara'dakiler de 04:00'te belirlenen adreslere giderek bakanlar ve milletvekillerini gözaltına aldı.

Darbe ilanını Albay Alparslan Türkeş radyodan okudu.

235 general ve amiral ile 5 bine yakın subay ordudan uzaklaştırıldı.

147 akademisyen görevden alındı, bazı üniversiteler kapatıldı. 500'den fazla hakim ve yargıç görevden alındı.

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve binlerce insan, askeri cuntanın Yassıada'da kurduğu mahkemede yargılandı.

Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edildi, diğerleri senelerce hapis yattı.

TRTHABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
6 / 22 °C