İstanbul 21°C
21 Nisan 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzerinden 52 Yıl Geçti
26 Mayıs 2012 Cumartesi 19:52

Üzerinden 52 Yıl Geçti

27 Mayıs darbesinin Türkiye'ye yaşattığı acılar hala unutulmadı.

14 Mayıs 1950 Türk demokrasi tarihi için bir dönüm noktası oldu. "Yeter Söz Milletindir" diyen Demokrat Parti iktidara geldi.

Adnan Menderes başarısını, "Tek Parti iktidarından kurtulma isteği" olarak özetlemişti.Ama daha ilk günlerde darbe yapılacağı konuşuluyordu.

Çiçeği burnunda başbakanın seçimden bir hafta sonu gelen bir konuğu vardı. Gelen bir albaydı, bazı subayların darbe hazırlığında olduğunu anlattı.

Menderes iktidarı ülke için önemli hizmetler yaptı. Atatürk'ü Koruma Kanunu çıktı, Anıtkabir'in inşası tamamlandı.

Osmanlı Hanedanı üyesi kadınların yurda dönüşüne izin verildi.

İşçilere ücretli hafta sonu izni verildi, Arapça ezan okunması serbest bırakıldı.

Kore'ye asker gönderildi, Türkiye NATO'ya girdi.

Gün gelecek Kore'ye asker gönderilmesi ve NATO üyeliği darbenin gerekçeleri arasında gösterilecekti.

Hirfanlı, Sarıyar başta olmak üzere bir çok baraj inşa edildi.

Batman'da petrol çıkarıldı, ATAŞ rafinerisi yapıldı, İPRAŞ'ın inşasına başlandı.

Köyler suya kavuşturuldu. Ülkedeki traktör sayısı 2 binden 30 bine çıkarıldı.

Ege ve Atatürk üniversiteleri kuruldu, ODTÜ ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin temelleri atıldı.

Nükleer santral kurulması çalışmaları yapıldı.

Bu şartlarda gidilen 3 Eylül 1957 seçimlerinde Demokrat Parti son kez iktidar oldu.

Siyasetteki sert üslup, bazı üniversitelerin muhalif tavırları ve öğrenci olayları darbe için gerekli altyapıyı oluşturdu.

İstanbul'daki cuntacılar 27 Mayıs sabahı saat 03:00'te harekete geçti. Ankara'dakiler de 04:00'te belirlenen adreslere giderek bakanlar ve milletvekillerini gözaltına aldı.

Darbe ilanını Albay Alparslan Türkeş radyodan okudu.

235 general ve amiral ile 5 bine yakın subay ordudan uzaklaştırıldı.

147 akademisyen görevden alındı, bazı üniversiteler kapatıldı. 500'den fazla hakim ve yargıç görevden alındı.

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve binlerce insan, askeri cuntanın Yassıada'da kurduğu mahkemede yargılandı.

Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edildi, diğerleri senelerce hapis yattı.

TRTHABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 17 °C
İzmir
8 / 23 °C
Antalya
13 / 28 °C
Adana
10 / 24 °C
Konya
3 / 11 °C