İstanbul 18°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YARGITAYA ÜÇ YILDA BİR MİLYON DOSYA
13 Ekim 2011 Perşembe 11:22

YARGITAY'A ÜÇ YILDA BİR MİLYON DOSYA

Yargıtay üç yılda bir milyon dosyayı bitirecek

Yargıtay, yıllardan beri tozlu raflarda bekleyen dosyaları sonuçlandırmak için harekete geçti. Eskişehir'de yapılan zirvede, biriken 1 milyon 250 bin dosyanın üç yıl içerisinde bitirilmesi karara bağlandı. Bunun için yeni hakimler görevlendirilecek ve her hâkim yılda bin dosyaya bakacak. Ayrıca 5 yılı bulan temyiz süresi 6 aya indirilecek.

Yeni daire ve üyelerle yapısı güçlendirilen Yargıtay, biriken 1 milyon 250 bin dosyayı eritmek için stratejisini belirledi. Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve daire başkanlarını bir araya getiren Eskişehir'deki zirvede, dosyaların en kısa sürede nasıl sonuçlandırılacağına ilişkin öneriler masaya yatırıldı. 8 Ekim'de gerçekleşen toplantıda, ceza ve hukuk dairelerinin yoğun bir şekilde çalışması kararlaştırıldı. Biriken dosyaların bu şekilde en geç 3 yıl içinde bitirilmesi hedefini koyan Yargıtay'ın belirlediği plana göre, 820 tetkik hakimi yılda ortalama biner dosya inceleyecek. Yargıtay'a kurs görmeye gelen 300 yeni hâkime de dosya okutulacak. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan talep edilen 200 civarında tetkik hâkiminin de atanması durumunda Yargıtay üyeleri yılda 1 milyon dosyayı karara bağlayabilecek. Bu çalışma temposuyla hukuk dairelerinde biriken dosyalar 1,5 yıl, ceza dairelerinde ise 2 ila 3 yıl içerisinde bitirilecek. Zamanaşımına uğrayan dosya sayısı en aza indirilecek. Yargıtay'da geçen temyiz süresi de 6 aya kadar düşebilecek.

Yeni Yargıtay yönetimi, yargıdaki iş yükü sorununu çözmek için, 8 Ekim tarihinde Eskişehir Adliyesi'nde yapılan toplantıda önemli bir adım attı. Katılımın eksiksiz olduğu toplantıda biriken dosyaların eritilmesi enine boyuna ele alındı. Yargıtay'ın halen 1 milyon 250 bini bulan dosya yükünün konuşulduğu toplantıda, yeni kurulan daireler, üye ve tetkik hâkimi takviyesiyle sorunun 3 yıl içerisinde çözüleceği belirtildi. Daire başkanlarının da onay verdiği stratejik plan benimsendi. Plana göre, Yargıtay'da halen 1 milyon 250 bin derdest dosya bulunuyor. Yargıtay dairelerine her yıl ortalama 600 binin üzerinde yeni temyiz dosyası geliyor. Bu sayı her yıl yüzde 8 oranında artıyor. 2010'da Yargıtay hukuk daireleri 346 bin, ceza daireleri ise 206 bin dosyayı karara bağladı. Anayasa değişikliğinin ardından üye sayısı 250'den 387'ye çıkan Yargıtay'a geçtiğimiz haftalarda HSYK 190 genç tetkik hakimi görevlendirdi. Tetkik hakimi sayısı bu atamayla 630'dan 820'ye çıktı. Yargıtay, HSYK'dan 220 civarında yeni tetkik hakimi talebinde de bulundu. Yargıtay'a ayrıca dairelerde görev yapmak üzere 100 civarında zabıt katibi alındı. Yargıtay'ın üye sayısının artmasıyla daireler en az iki heyetle çalışmaya başladı. Bazı daire başkanlarının ise çalışma temposunu artırıp 12 üyeyle üçer heyet oluşturarak iş yükünü bitirmeye çalıştığı kaydedildi. Bütün bu takviyeleri biriken dosyaların karara bağlanması için yeterli gören Yargıtay yönetimi, hukuk dairelerinde biriken iş yükünü 1,5 yıl, cezada ise 2,5-3 yıl içerisinde bitirmeyi planlıyor. Daha önce Yargıtay'daki iş yükü sebebiyle devlet arşivlerine kaldırılan 100 bin dosyanın da kapağı açıldı. Balgat'ta yeni kiralanan ek binaya taşınan dosyalara esas numarası verildi. Yakın sürede zamanaşımına uğrama ihtimali olanlara öncelik tanınarak, ilgili daireye sevk edildi. Yargıtay kaynakları, yeni yapılanmanın ardından gelecek dosyaların arşivde bekletilmeden Yargıtay cumhuriyet savcılarınca okunmaya başlanacağını belirtti.

2010'da 18 bin dosya zamanaşımına uğradı

Yargıtay kaynakları, yeni daire, üye ve tetkik hâkimi takviyesiyle yargının kanayan yarası durumundaki zamanaşımı sorununun en aza indirileceğini vurguladı. Yargıtay'da 2010'da 18 bin 585 dosya zamanaşımına uğramıştı. Üye sayısı artırılmadan önce Yargıtay'ın 2006'dan 2014'e kadar zamanaşımına uğrayan ya da uğraması muhtemel hesaplaması şöyleydi:
2006 (7 bin 118),
2007 (9 bin 111),
2008 (12 bin 354),
2009 (14 bin 809),
2010 (18 bin 585),
2011 (25 bin 27),
2012 (32 bin 525),
2013 (42 bin 295),
2014 (54 bin 984)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
14 / 20 °C
Adana
17 / 31 °C
Konya
9 / 21 °C