İstanbul 15°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YARIN FİLİSTİN İÇİN TARİHİ GÜN
22 Eylül 2011 Perşembe 15:41

YARIN FİLİSTİN İÇİN TARİHİ GÜN

66. dönem BM Genel Kurulu genel görüşmeleri nedeniyle New York'ta bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yarın Genel Sekreter Ban Ki-mun'a Filistin'in BM'ye tam üyelik talebinde bulunan resmi mektubu sunacağı bildirildi

BM Genel Kurulu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Abbas'ın önceki gün 66. dönem BM Genel Kurul Başkanı Abdülaziz El Nasır ile görüştüğü ve görüşmede Filistin'in BM'de tanınma girişiminin ele alındığı belirtildi. Buna göre Abbas yarın Genel Sekreter Ban'a, Filistin'in 193 üyeli BM Genel Kurulu'na tam üye olmak istediğini belirten resmi bir mektup sunacak. Abbas'ın görüşmede El Nasır'a, Genel Sekreter Ban'ı konuyla ilgili olarak bilgilendirdiğini belirterek Genel Sekreter Ban'ın da kendisine resmi mektubu BM Güvenlik Konseyi'ne göndereceğini söylediği bildirildi.

Abbas'ın BM Genel Kurulu'na yarın hitap etmesi, ardından da Filistin'in BM'ye tam üyelik başvurusunu içeren mektubu Genel Sekreter Ban'a sunması bekleniyor. Genel Sekreter Ban, mektubu 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğunda ise Güvenlik Konseyi'nin Filistin'in BM üyeliğini tanıyan bir karar kabul etmesi gerekiyor.

ABD'nin daha önceden Filistin'in tam üyelik başvurusunu Güvenlik Konseyi'nde veto edeceğini açıklaması nedeniyle yarın BM'yi daha da hareketli bir gün bekliyor. Güvenlik Konseyi'nin söz konusu mektubu inceleyip bir karar tasarısı hazırlaması halinde ise ABD'nin ne yapacağı merak ediliyor. Ancak Güvenlik Konseyi'nin mektubun kendisine iletilmesinin ardından bu konuda hemen harekete geçmesi zorunluluğu bulunmuyor. BM kulislerinde böyle bir durumda sürecin yavaş işleyebileceği de konuşuluyor.
Sarkozy'den 'savunmasız' Filistin teklifi!

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy BM'ye tam üyelik için başvurmak amacıyla görüşmelerini sürdüren Filistin yönetimine Vatikan modelini teklif etti. Son dönemde yaptığı çıkışlarla dünya siyasetinde söz sahibi olabilmeyi hedefleyen Sarkozy'den Filistinlilere 'Vatikan modeli' teklifi geldi. BM'nin Libya toplantısında konuştuktan sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la baş başa görüşen Sarkozy, teklifini Filistin liderine iletti. Amerika'nın BM Güvenlik Konseyi'nde muhtemel vetosunu önlemek için yapıldığı öne sürülen teklif, Filistin'in Vatikan gibi BM'ye üye olmayan bir devlet olarak tanınmasını içeriyor. Abbas'ın, Sarkozy'nin teklifine sıcak bakmadığı belirtildi. Sarkozy'nin Filistin Devleti için model olarak öngördüğü Vatikan'ın askeri bulunmuyor. Ülkenin güvenliği İtalyan polisleri ve İsviçreli paralı askerler tarafından sağlanıyor.
Polonya: İsrail'in güvenliği tehdit edilmemeli

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Polonya'nın Başbakanı Donald Tusk, Filistin'in BM'de tanınma girişimiyle Ortadoğu'da meydana gelebilecek herhangi bir değişikliğin İsrail'in güvenliğini tehdit etmemesi gerektiğini söyledi. Tusk, ülkesinin, Filistin'in BM'deki girişimiyle ilgili tutumunun, BM karar tasarısında yer alacak ifadelere bağlı olduğunu belirtti.

Arap ülkeleriyle, özellikle Filistinlilerle onlarca yıldır süren iyi ilişkilerine işaret eden Tusk, ancak ülkesinin, bölgede olabilecek herhangi bir değişikliğin "İsrail'in güvenliğini tehdit" etmesine müsamaha etmeyeceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
10 / 18 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 23 °C
Konya
4 / 16 °C