İstanbul 22°C
17 Ekim 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yassıadaya Demokrasi Adası tabelası asıldı
28 Mayıs 2012 Pazartesi 06:16

Yassıada'ya Demokrasi Adası tabelası asıldı

Genç Siviller, 27 Mayıs darbesinin 52. yıldönümünde Yassıada'ya 'Demokrasi Adası' tabelası astı.

Etkinliğe katılanlar, darbeden sonra kurulan vesayetçi yapının ortadan kaldırılabilmesi için yeni anayasa hazırlığının bir an önce tamamlanması çağrısında bulundu.

Adnan Menderes ve 2 bakanının asıldığı 27 Mayıs darbesinin üzerinden tam 52 yıl geçti. Merhum başbakan ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'da dün Genç Siviller tarafından etkinlikler düzenlendi. Programa katılan 27 Mayıs Meclis Araştırma Komisyonu üyesi ve AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, 27 Mayıs'ta askerin kışladan ilk kez çıktığını ve bunu alışkanlık haline getirdiğini hatırlattı. Yavioğlu, "O tarihten sonra maalesef darbe hastalığı belirli aralıklarla tekrarladı. 27 Mayıs, kendisinden sonra gelen askerî müdahalelere esas oluşturdu. O açıdan da önemlidir. Türkiye'deki kanunların büyük bir bölümü ideolojik. Bunların sivilleştirilmesi gerekiyor. Komisyon olarak darbelerin öncesi ve sonrası ile ilgili araştırmalar yapıyoruz." dedi. 1960 darbesini 1946'dan başlayarak, 27 Nisan e-muhtırasına kadar geçen süreci araştıracaklarını söyledi. Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can ise darbeci zihniyetin yaptığı 1961 Anayasası ile vesayetlerini koruma altına aldıklarını söyledi. Can, "27 Mayıs'ın kötülüğü, yıktıklarında değil yeniden inşa ettiklerindedir." dedi. Yeni anayasanın bir an önce tamamlanması çağrısında bulundu.

Bu arada, DP İstanbul İl Başkanlığı, 27 Mayıs darbesinin 52. yıldönümü sebebiyle cuntanın idama götürdüğü eski Başbakan Adnan Menderes'i kabri başında andı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 20 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
13 / 31 °C
Konya
5 / 17 °C