İstanbul 14°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YENİ AYASADA MİLLETİN MÜHRÜ OLMALI
02 Ekim 2011 Pazar 09:00

YENİ AYASADA MİLLETİN MÜHRÜ OLMALI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu’nda dün yasama yılını açış konuşmasında yeni anayasa için rotayı gösterdi, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerinden taviz verilemeyeceğini söyledi

Yeni anayasa hiçbir özel fikrin, partinin, ideolojinin ve doktrinin mührünü taşımamalıdır” diyen Gül, milletvekillerine tavsiyelerde bulundu ve şöyle konuştu:

İlkelerden taviz vermeyin

“Türkiye’nin en önemli gündem maddesi yeni bir Anayasa’nın hazırlanmasıdır. Büyük bir sorumluluk ve özgüven içinde hareket etmelisiniz. Zira bu süreç, korku, endişe, tahammülsüzlük ve kısır kavgalarla tekemmül ettirilebilecek bir süreç değildir.

Yeni Anayasamız esnek ve özgürlükçü bir karaktere sahip olmalıdır. Milletin farklı siyasi çizgilerini zapturapt altına alma, devlet ve millet arasında bir gerginlik oluşturma anlayışından uzak durulması esastır. Esneklik kuralsızlık değildir, temel ilke ve hassasiyetlerin aşındırılması demek değildir. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimizin temel ilkelerinden taviz vermeyen bir Anayasa olmalıdır.

Hesap sor, hesap ver

Fazla detaya girmeyen, temel ilkeleri güçlü bir şekilde belirleyen, ancak detayları kanunlara bırakan, esnek ve ilerlemeye izin veren bir nitelikte tanzim edilmelidir. Ölçümüz evrensel standartlar olmalıdır. Toplumun her kesiminin bu ülkede ‘kendisi olarak’ yaşama hakkı, Anayasal güvenceler altında itina ile muhafaza edilmelidir. Bunu sağlamanın yolu, milletimizin her bir ferdine, siyasi görüş, meşrebi ve kökeni ne olursa olsun güvenen bir vizyonla hareket etmektir.

Vesayeti örtülü şekilde başka organlar aracılığıyla sağlamak yerine, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi açık bir şekilde halka tevdi eden bir anlayışı hakim kılmalıdır. Sadece hesap soran değil, aynı zamanda hesap veren bir devlet anlayışını yansıtmalıdır. Demokrasinin tüm kurum ve gelenekleriyle ilerlemesine izin verecek, fren ve denge sistemlerini içinde barındırmalıdır.

Yeni Anayasamız Türk demokrasisini kurumsallaştıracak tüm hasletleri içinde barındırmalıdır. Zira, kurumsallaşmış bir demokrasi, dönemlerden, kişilerden, iktidarlardan bağımsız; sürdürülebilir ve tutarlı bir demokrasi demektir. Esas kadar usul de mühimdir. Yeni Anayasa hiçbir özel fikrin, partinin, ideolojinin ve doktrinin mührünü taşımamalıdır. Anayasa’nın taşıması gereken tek mühür, milletimizin mührü olmalıdır.

Terörü telin namus borcu

Artan terör eylemleri demokrasimize de kastetmektedir. Terörün hiçbir haklı gerekçesi olamaz, hiçbir şekilde bir hak arayışı olarak sunulamaz. Terör hiçbir davaya hizmet etmez, edemez. Tam tersine bir dava teröre bulaştığı anda, ne söylerse söylesin onunla mücadele etmenin yolu bellidir. Terör iklimini yaymaya çalışanlar, teröre karşı net tutum takınmayanlar, en büyük zararı kendilerine verirler.

Şehirlerin merkezinde hiçbir ayrım gözetmeden kalabalıkları hedef alan teröristleri; fikri, zikri, partisi ne olursa olsun herkesin şiddetle tel’in etmesi, en azından insanlığa karşı bir namus borcudur. Atılan demokratik adımların terör sayesinde elde edildiğini zannedenler tarihi bir yanılgı içindedirler. Terör olmasaydı demokratik standartlarda da ekonomik gelişmişlikte de çok daha ileride bir Türkiye’de yaşıyor olacaktır.

Kadınlar şiddeti önler

Sağlıklı bir toplum ve ekonominin ancak kadınların siyaset dahil beşeri hayatın tüm alanlarına etkin şekilde katılımıyla mümkün olacağı aşikardır. Bu vesileyle Meclis’teki kadın milletvekillerimizin sayısının kayda değer şekilde artmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Önümüzdeki dönemde kadına yönelik şiddet ve kızlarımızın eğitim sorunu gibi meselelerin çözülerek ülkemizin gündeminden çıkarılmasını temenni ediyorum.

Sünni-Şii tehlikesi

Dış politika bakımından son derece hareketli ve tarihi bir dönemden geçmekteyiz. Bölgedeki değişim ihtiyacına 2003 yılında Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında dikkat çekmiştim. Avrupa’daki 1848 ve 1989 devrimlerini çağrıştıran bu demokrasi dalgası artık geri çevrilemez bir nitelik arz etmektedir. Arap baharının kazanımlarının kalıcı olması için tüm bölgeyi kapsayacak bir ekonomik işbirliği mekanizması ile güvenlik mimarisi oluşturulmasına öncülük etmeliyiz.

Bugünlerde bölgede Sünni-Şii ayrımı ekseninde içten içe derinleşen büyük bir tehlikenin zuhur ettiğini görüyorum. Bu tehlikeli sürece engel olunmalıdır. İslam dünyasında tüm yönetimlere ve örgütlere de seslenmek istiyorum: İslam dünyasını 21’inci yüzyılda adeta bir Ortaçağ Avrupası’nın karanlıklarına döndürecek bir sürece izin vermeyiniz.

Tutukluluk yargıya gölge

Demokrasimizin en temel ve vazgeçilmez ilkelerinden biri de hiç şüphesiz hukukun üstünlüğüdür. Ancak hukuk, siyasi üstünlük mücadelesinin bir aracı da değildir. Yargı mercileri, haksızlığa uğradığını düşünenlerin son umut kapısıdır. Yargının adaletli davranmadığı yönünde yaygın bir kanaat oluşursa, toplum vicdanında kapanması zor yaralar açılır ve güven duygusu kaybolur.

Mahkemelerimizin önünde aşırı iş yükü ve personel eksikliği nedeniyle zamanında sonuçlandırılamayan çok sayıda dosya bulunmaktadır. Tutuklulukların fiili cezaya dönüşmesine ve adaletin tecelli etmesinin gecikmesine sebep olan en önemli hususlardan biri de budur. Söz konusu durum, yargının etkinliğine gölge düşürmektedir. Bu sorunların süratle çözümlenmesi temel önceliğimiz olmalıdır.

Hükümet programı gibi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gül’ün konuşmasını şöyle değerlendirdi: “2,3 paragrafı çıkarırsak hükümet programı gibi. Olaylara daha tepeden bakan konuşma bekliyordum. Hem Meclis Başkanı’nın, hem de Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında tutuklu milletvekillerine değinmemesini ciddi eksiklik olarak görüyorum. Gül, ‘Yargı mercilerinin fonksiyonlarını yerine getirirken azami özen göstermesi beklenmektedir. Şahsi duygular ve tercihler, siyasi ve felsefi görüşler yargı kararlarını etkilememeli’ diyor. Bu paragraf çok önemli.”

Yenilik yok vasat konuşma

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gül’ün konuşması için, “Anayasadaki yetkisi çerçevesinde vasat bir konuşma. Bir yenilik yok” dedi. Bahçeli TBMM’den ayrılırken, “Yemin töreni tamamlanmıştır. CHP’den zannediyorum 1 üye kalmıştır. O da tamamlarsa tutuklu olan milletvekillerini dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 18 °C
İzmir
10 / 21 °C
Antalya
12 / 19 °C
Adana
15 / 24 °C
Konya
8 / 14 °C