İstanbul 15°C
13 Kasım 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YENİ ROTA TÜRKİYE CUMHURİYETLERİ
05 Ekim 2011 Çarşamba 15:05

YENİ ROTA TÜRKİYE CUMHURİYETLERİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türki Cumhuriyetlerinin dünyada artık etken ve belirleyici olacaklarını belirtirken hedefini de açıkladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk Cumhuriyetlerinin dünyada artık etken ve belirleyici olacaklarını belirterek, böylesi bir arka plana sahip devletler topluluğunun bir araya geldiği takdirde dünyada etkin olmamasının mümkün olmadığını söyledi.

Bakan Davutoğlu, "Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri Uluslararası Toplantısının" Rixos Otel'deki açılışında yaptığı konuşmada, geçen 20 yılın nice asırlara ulaşmasını temenni etti.

Yıl dönümlerinin bir muhasebe imkanı olduğunu belirten Davutoğlu, toplantıyı Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık coşkularını paylaşmak, bu coşkuları gelecek nesillere aktarmak ve gelecek yılların planlamasını yapmak üzere düzenlediklerini dile getirdi.

Bu coğrafyada 20 yılda jeopolitik, jeokültürel ve jeoekonomik olmak üzere 3 büyük dönüşümün gerçekleştiğine işaret eden Davutoğlu, bu dönüşümlerin 1989'da çift kutuplu yapının dağılmasının ardından Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da kendisini gösterdiğini kaydetti.

Davutoğlu "Bütün bu coğrafyalardaki bütün halklar dost ve kardeş halklardır, onların başarıları bizim başarımız, onların serüvenleri bizim serüvenimiz, onların acıları bizim açılarımızdır. Onlara bigane kalamayız" diye konuştu.

Orta Asya ve Kafkaslar coğrafyasının, İngiltere Rusya arasındaki büyük oyundan ve soğuk savaş dönemi kutuplaşmadan en çok etkilenen bölge olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bugün burada yeni jeopolitik fırsatlar ortaya çıkmıştır. Bölge ilk kez kendi bağımsız jeopolitik alanını oluşturmuştur" dedi.

Bu coğrafyada jeokültürel bir hafızanın da doğduğunu kaydeden Davutoğlu, özellikle Sovyetler döneminde edilgen olmaya mahkum edilen, kendi dilini, örfünü, inancını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu coğrafyada sonunda bugün büyük bir jeokültürel bütünleşme alanı oluştuğunu söyledi.

Bölgedeki jeoekonomik dönüşüm sürecinde de İpek Yolunun ardından Orta Asya ekonomilerinin periferi ekonomilerine dönüştüğünü, bu ülkelerden çıkarılan hammaddenin Rusya'da işlenir ve satılır olduğunu anlattı.

Davutoğlu "Şimdi yeni bir dönüşümün eşiğindeyiz. Tekrar İpek Yolunu bu kez tren yolları, enerji boru hatları ile yeniden uyandırmak zorundayız" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, 20 yıl önce Orta Asya'daki kardeş halkların bağımsız olduklarını, bütün bu ulus devletlerin ulusal egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini sağladıklarını belirterek Dağlık Karabağ'ın topraklarının bir kısmının işgal altında olmasının tek istisnayı teşkil ettiğini dile getirdi. Davutoğlu, "İnşallah bu işgal de yakın zamanda bitecek" dedi.

Her bir ulus devletin kendine has özel güçlü avantajları olduğunu belirten Davutoğlu, bu avantajların yanında meydan okumaları da görebilmek gerektiğini söyledi.

-"Hiçbir ulus devlet diğerinden bağımsız başarılı olamaz"

Ahmet Davutoğlu, ulus devletlerin sınır kimlikleri ile Orta Asya'da yaşayan yerel kimlikler arasındaki geçişkenliğe dikkati çekerek Kırgızistan içindeki Özbekleri örnek gösterdi.

Kardeş toplulukların bütün coğrafya iç içe geçtiğini dile getiren Davutoğlu, bütün bu ülkelerin ulus devlet (vatandaşlık) kimliği ile yerel kimlikler arasında bir uyum çalışması yapması ve barış kültürü yayması gerektiğini belirtti.

Davutoğlu, ulusal egemenliğin daha güçlü demokratik kurumlarla güçlendirilmesi gereğine de işaret etti, kendi halkına güvenmeyen, onların tercihini yansıtan yapıları kurmayan ve bu demokratik yapılanmalara intibak edemeyen ülkelerin hayatta kalamayacağına dikkati çekti.

"Hiçbir ulus devlet, bir diğerinden bağımsız olarak başarılı olamaz. Bir ülkedeki siyasi istikrarsızlık diğerini de etkileyebilir, o yüzden ortak bir siyasi istikrar kültürünün bölgeye hakim olması lazım" diye konuşan Davutoğlu, bu konudaki en ciddi atılımın Türk konseyinin oluşturulması olduğunu kaydetti.

Siyasi istikrar için ekonomik kalkınmanın da önemli olduğuna işaret eden Davutoğlu, ulusal ekonomilerin hiçbir şekilde bölgesel ekonomilerden bağımsız olamayacağını, bölgesel birleşimin ulaşım hatlarının kurulması ve su gibi çeşitli kaynakların ortak kullanımı ile mümkün olabileceğini ifade etti. Davutoğlu, "Bu güçlü ekonomilerin bir araya gelip nasıl bir işbirliği havzası oluştururuz, bunun planlamalarını yapmaları gerekiyor" dedi.

Ortak eğitim ve kültürel faaliyetlerinin önemine de değinen Davutoğlu, Türksoy'u bu alanda yaptığı çalışmalar dolayısıyla tebrik etmek istediğini söyledi.

Ülkelerin kendi içinde ne kadar güçlü olursa olsun küresel alanda bu gücünü yansıtması gerektiğini dile getiren Davutoğlu, küresel jeopolitiğin kalbinin Orta Asya'da olduğuna işaret ederek "Küresel alana özgüven içinde girmek gerektiğini" dile getirdi.

Davutoğlu, "Biz artık dünyada belirleyici olacağız, etken olacağız, sözümüz olacak, onun için de küresel alana çıkacağız. Böylesi bir jeopolitiğe böylesi güçlü bir kültürel arka plana sahip bir devletler topluluğunun dünyada etkin olmaması mümkün değil, yeter ki bir araya gelsinler, yeter ki birlikte geleceği planlasınlar" diye konuştu.

-"Bizim büyükelçiliklerimizi kendi büyükelçilikleriniz gibi kullanabilirsiniz"

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün bu kardeş devletlerin hem ulusal gelişim hem bölgesel işbirliği çabalarında hem de küresel etkinlik süreçlerinde hep yanlarında olduğunu kaydeden Davutoğlu, bunun ebediyete kadar da böyle olacağını vurguladı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim dışişleri bakanlığımızı kendi dışişleri bakanlığınız gibi kullanabilirsiniz. Benim büyükelçilerime kendi büyükelçileriniz gibi talimat verebilirsiniz. Afrika'da büyükelçiliğiniz olmadığını biliyoruz. O büyükelçiliklerini kendi vatandaşlarınız için kendi büyükelçilikleriniz kendi eviniz gibi kullanabilirsiniz.

Bu bilinci yaygınlaştırdığımızda ortak bir kültür, ortak bir siyasi gelecek, ortak bir ekonomik çıkar alanı ve en önemlisi ortak bir gelecek vizyonu geliştirdiğimizde, 20'nci yılı kutladığımız bu coşkulu günde geleceğe çok daha güvenle bakabiliriz, 30'uncu yılı kutladığımızda, yeniden muhasebe yaptığımızda aldığımız yoldan çok daha övgüyle bahsedebiliriz. 40'ıncı ve 50'nci yıla geldiğimizde de inşallah bu eksen dünyanın siyasetini ekonomisini belirleyen bir eksen, küresel kültüre en fazla katkı sağlayan bir havza haline dönüşür."

Toplantının Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Horata da Türk Cumhuriyetlerinin bir taraftan devletlerini bir taraftan kimliklerini inşa ettiklerini ifade ederek, SSCB'nin dağılmasının ardından zengin doğalgaz ve petrol yataklarına sahip bu ülkelerin kısa sürede dağılıp gideceklerinin düşünüldüğünü kaydetti.

Horata, bu ülkelerin 20 yılda büyük zorlukları aşarak kendi ayakları üzerinde durmayı başardıklarını belirterek bu mücadelenin önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Horata, bundan sonra bölgede kan ve gözyaşı yerine dostluk ve barışın hakim olması açısından bu tarihi tecrübenin ele alınması gerektiğini, bu ülkeler için en öncelikli konunun devletlerini ve kimliklerini yeniden inşa etmeleri ile küresel ve bölgesel güçlerin Orta Asya'ya dönük politikalarının olduğunu kaydetti.

Toplantıda ayrıca Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Çalışmalar Enstitüsü arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise şunları söyledi:

 

 Bakan Eroğlu: Yerli otomobili üretecek babayiğit Bursa'dan çıkacak
 
 Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yerli otomobili üretecek babayiğidin Bursa’dan çıkacağını söyledi.
            Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), törenle yeni eğitim yılına başladı. Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, belediye başkanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
            Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bursa’da teknik üniversitenin açılmasının çok yerinde bir karar olduğunu söyledi. Eroğlu, “Çok sayıda mühendis yetiştirmiş bir öğretim üyesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi’nin ilk akademik yılı açılış merasiminde bulunmaktan onur duyuyorum. Bu üniversite çok anlamlı ve doğru bir karar. Zaten bende buna destek verdim. Çünkü Bursa’ya benim gönül bağım var. O bakımdan bu teknik üniversite çok şeyler yapacaktır. Şu anda Makine ve Kimya bölümlerinde eğitim başladı ama Bursa otomotiv kenti olduğu için otomotiv bölümleri gibi bölümleri de açılması çok faydalı olacaktır.” dedi.
            Türkiye’nin büyük hedefleri olduğuna dikkat çeken Veysel Eroğlu, şunları söyledi: “2023 yılından önce, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılından önce Türkiye’yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Bu asır büyük düşünenlerin, büyük hedefleri olanların asrı olacak. Büyük düşünemeyenler ve büyük üniversiteler kurmayanlar silinmeye mahkumdur. Zaten biz de şu anda tanklarımızı yapıyoruz. Dünyada harp gemisi üreten 10 ülke arasına girdik. Geçen hafta Sayın Başbakanımız önemli bir gemiyi silahlı kuvvetlerimize teslim etti. Atak helikopterlerini yapacağız inşallah.”

            “YERLİ OTOMOTİV ÜRETECEK BABAĞİYİT BURSA’DAN ÇIKAR”
            Başbakan Erdoğan’ın yerli otomobil üretimi söylemine değinen Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Yine geçen hafta Başbakanımız ‘Türkiye’de yerli otomotiv yapacak bir babayiğit çıkacaktır’ dedi. Ben de bu babayiğidin Bursa’dan çıkacağına inanıyorum. Biz de bu kapsamda eğitime büyük önem veriyoruz. Üniversitesi olmayan şehir kalmadı. Bursa’da ise Uludağ Üniversitesi var ve ona kardeş Teknik Üniversitesi geldi.” şeklinde konuştu.
            Teknik Üniversitesi'nin çok önemli işler yapacağına işaret eden Bakan Veysel Eroğlu, “Ama burada birinci şart fiziki imkanlar. Biz bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu bizim boynumuzun borcu. İkinci şart hocalarımızın fedakarca öğrencelerine karşı gereken her türlü desteği verip bilgiyi paylaşmasıdır. Bilgi paylaşılmazsa hiçbir faydası yoktur. Bunun yanında ise öğrenciler kendilerini iyi yetiştirmeli. ” dedi.
            BTÜ’nün 78 öğrenci ile eğitime başladığını hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti: “İlk mezunlar o üniversitenin bayrağını ya yerde süründürecek, ya da göklere çıkacaktır. Sizler bu üniversitenin ilk öğrencileri olarak işe girdiğiniz zaman eğer patronunuz sizden memnun kalırlarsa o zaman üzerinize düşeni yaparsınız. Sadece hocalarınızın verdiği bilgilerle yetinmeyin ve kendinizi iyi yetiştirin.”

        “BURS MİKTARLARI ARTTI”
        Hükmetin burs miktarlarını artırdığına vurgu yapan Prof. Dr. Eroğlu, “Hükümetlerimiz geçmişe göre burs miktarını 5 kat artırdı. Yüksek lisans ve doktora için ise bu miktar 7 ila 10 kat arttı.” şeklinde bilgi verdi.
        Konuşmaların ardından BTÜ Rektörü Ali Sürmen, Eroğlu’na bir vazo hediye etti. Açılış programı toplu fotoğraf ile tamamlandı.

        “OSMANLI’DA TEKNİK EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİLİRDİ”
        Bursa Valisi Şahabettin Harput ise Bursa Teknik Üniversitesi ile Türkiye’nin 5. teknik üniversitesinin faaliyete geçtiğine dikkat çekerek, “Bursa’da geçmişte ve Osmanlı’da da teknik eğitime büyük önem verildiğini görüyoruz. Osmanlı’yı kuran bu şehir geçmişine bakıldığında bu medeniyetin ilimle olduğunu görüyoruz. Cumhuriyet döneminde de bu şehir cumhuriyetin lokomotifi olmuş ve olmaya devam etmektedir.” dedi.

        “ÇOK DEĞERLİ BİR BEBEĞİMİZ OLDU”
        BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen de, yeni doğan bebeklerin çok değerli olduğuna dikkat çekti. Rektör Sürmen, şöyle konuştu: “Böyle bir bebeğin sevgisi çok olduğu gibi, anneliği ve bakımı da o derece zor olur. Üzerine titrememiz gerekir, hiç hata yapmaya gelmez. Şimdi bizimde öyle bir bebeğimiz var. Pek değerli, istikbalinin çok parlak olmasını ve kendisinden çok şey beklediğimiz bir üniversitemiz var. Ama bu beklentileri karşılamak için onu çok iyi yetiştirmenin sorumluluğunun da bilincindeyiz. Dolayısı ile çok zor bir görev üstlendiğimizin bilincindeyiz.”
        Bursa’nın ekonominin can damarı kentlerden biri olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Sürmen, şunları söyledi: “Nüfus ve GSMH’ya katkı olarak Türkiye’nin 4. Büyük kenti olan Bursa otomotiv ve tekstil üretiminin merkezi, il merkezinde 5, ilçelerde ise 13 organize sanayi bölgesi bulunmakta. Toplamda 1421 büyük ölçekli sanayi kuruluşu olan, yıllık 11 milyar dolara yaklaşan ihracatı ile ülkemizin en çok ihracat yapan ikinci ili olan ve toplam ihracatımızın yüzde 9’unu gerçekleştiren ve sadece organize sanayi bölgelerinde 103 bin kişi çalışan ve istihdamının yüzde 50’den fazlasının sanayide olduğu tek il olma özelliği taşıyan Bursa’ya da bu üniversite yakışırdı, hayırlı olsun.”

AA 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 21 °C
İzmir
16 / 26 °C
Antalya
15 / 26 °C
Adana
12 / 29 °C
Konya
5 / 20 °C