İstanbul 23°C
20 Mayıs 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli ilaçta 3 ayaklı yol
22 Ocak 2013 Salı 08:53

Yerli ilaçta 3 ayaklı yol

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, yerli ilaçta 3 ayaklı yol haritası da belli oldu.

 

Hazine Müsteşarlığı ve 3 bakanlığın ortak çalışmasıyla ilk olarak sektörün önündeki sorunlar belirlenecek. Biyoteknolojik ilaç, onkoloji ilaçları ve kan ürünleri üretimine yönelik yatırımlar öncelikler arasına alınacak. Çalışmayla ‘iyi klinik’ araştırmaların uluslararası standartlarda yürütülmesi ve yerli ilacın teşvik edilmesi için mevzuat değişikliği yapılacak. Yerli ilaç sanayinin araştırma merkezleri kurması için ekstra destek verilecek.
 
BİLİMSEL ÇALIŞMAYA DESTEK
 
Hazine Müsteşarlığı’nın yanı sıra Ekonomi, Kalkınma ve sağlık bakanlığı’nın ortak yürüttüğü “3 ayaklı” çalışmayla yerli ilaç geliştirilmesi amacıyla bilimsel çalışmalar ve Ar-Ge faaliyetleri desteklenecek. Bu kapsamda yerli ilaç sanayi teşvik edilecek. Çalışmalar yeni teşvik sistemiyle
 birlikte yürütülecek. Yatırım teşvik sisteminde 50 milyon liranın üzerindeki yatırımları “büyük proje” kapsamında destekleyen hükümet, ilaç yatırımlarına ilave teşvikler verecek.
 
YIL SONUNDA TAMAMLANACAK
 
TÜBİTAK, üniversiteler, özel sektör ve meslek kuruluşlarının da dahil edileceği çalışma yıl sonuna kadar tamamlanacak. Bu kapsamda klinik araştırmaların tasarımı, uygulanması, izlenmesi, denetlenmesi, kaydedilmesi, analiz edilmesi ve raporlanmasına ilişkin standartları içeren “iyi klinik uygulamalarıyla” ilgili araştırma merkezleri kurulması desteklenecek. Klinik araştırmaların uluslararası standartlarda yürütülmesi amacıyla mevzuat değişikliği yapılacak. Yerli ilaç üretiminin teşvik edilmesi amacıyla ilgili mevzuat gözden geçirilerek ilave düzenlemeler hayata geçirilecek. Yerli ilacın yanısıra mevcut durumda ithal edilen tıbbi cihazların yurt içinde üretiminin önündeki sorunlar tespit edilecek. Bununla ilgili teşvik ve vergi mevzuatı incelenecek. Ayrıca Tıbbi Cihaz Üretim Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanacak.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 25 °C
İzmir
18 / 32 °C
Antalya
22 / 35 °C
Adana
19 / 34 °C
Konya
12 / 25 °C