İstanbul 10°C
16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılın ilk ihalesinde son kararı verecek
26 Ocak 2013 Cumartesi 13:02

Yılın ilk ihalesinde son kararı verecek

“Başkentgaz'a verilen teklif düşük” iddialarına Enerji Bakanı Yıldız cevap verdi: Kararı Başbakan’a sunacağız.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başkentgaz'ın düşük fiyatla özelleştirildiği (1 milyar 162 milyon dolara Torunlar Gıda aldı) iddialarına ilişkin, ''Bunun bir mekanizması var. Düşük veya yüksek yorumunu şu anda yapmamız mümkün değil. Sayın Başbakanımız'a Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla birlikte sunulacak. Enine boyuna bunlar tartışılacak, getirileri götürüleri konuşulacak'' dedi.
 
Yıldız, ''Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) düzenlediği, ''6. Sektör Toplantısı'' öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.
 
Başkentgaz özelleştirilme ihalesinde teklifin düşük olduğu yönündeki iddialara ilişkin bir soru üzerine, ihaleye katılan firmalara, siyasi istikrara ve enerji sektörüne duydukları duyarlılıktan dolayı teşekkürlerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:
 
''Bunun bir mekanizması var. Düşük veya yüksek yorumunu şu anda yapmamız mümkün değil. Sayın Başbakanımız'a Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla birlikte sunulacak. Enine boyuna bunlar tartışılacak, getirileri götürüleri konuşulacak. Başkent Doğalgaz'da, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hisseleri devredildikten sonra bir önceki ihaleye göre, değer daha da yükseldi. Bunun yatırımcıya güven vermesi açısından önemli olduğu kanaatindeyim. Blok yüzde 100 hisse üzerinden buna bakıldı. Hemen ihaleden sonra bu tür yorumlar için biraz daha temkinli olması gerektiği kanaatindeyim. Maliye Bakanlığımız, Özelleştirme İdaresi Başkanlığımız, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla beraber bunu Sayın Başbakanımız'a sunmuş olacağız. Ondan sonra kararı kamuoyu ile paylaşacağız. Kamunun en fazla menfaat sağladığı tercihi, tabi ki kamuoyu ile paylaşmış olacağız.''
 
Özelleştirme gelirinin yarısından fazlası enerjiden
 
Yıldız, 2012 yılındaki 12 milyar dolarlık özelleştirmenin, yarısından fazlasının enerji sektöründeki özelleştirmelerden oluştuğunu, 2013 yılında da benzer bir yapının olmasını beklediklerini kaydetti.
Bu noktada Kangal Termik Santrali'nin özelleştirmesinin gündemde olduğunu, yine Trakya ve İstanbul Bölgesi elektrik dağıtım özelleştirmesinin söz konusu olduğunu ve bu bölgelerdeki tüketimin hemen hemen Türkiye toplam elektrik tüketiminin yüzde 25'ine karşılık geldiğine işaret ederek, şunları söyledi:
 
''Hamitabat Santrali var orada. Onun pazar payı itibariyle yatırımcılarımıza cazip geleceği kanaatindeyim. Bizim 19 Şubat'ta da diğer dağıtım hizmetleri en fazla üzerinde durduğumuz Dicle gibi, Van Bölgesi gibi elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi de konu olacak. Bunları tabi ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak dikkatle takip ediyoruz.''
 
Termik santral yatırımlarına teşvik
 
Bakan Yıldız, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Konya Karapınar'da bulunan linyit kömürü rezervine ilişkin bir soru üzerine de bulunan rezervin, Afşin-Elbistan'tan sonraki en büyük rezerv olduğunu kaydetti.
 
Arama çalışmalarından çıkan sonuçtan büyük keyif aldıklarını ve burada bir havza planlaması Afşin-Elbistan modeline uygun bir şekilde kömürün bir program çerçevesinde çıkartılabildiği bir yapıya gidebileceklerini dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:
 
''Konya Karapınar, Konya Valiliği ile başlamak üzere bütün kurumlarımız çok istekliler. Vatandaşlarımız yerli kaynakla alakalı hassasiyetlerini gösteriyorlar. Konya ve diğer bölgelerde bulunan sanayicilerimizin bir konsorsiyum oluşturarak, uluslararası sermayeyle de buluşmak istediklerini biliyoruz. Bu konudaki tekliflerini getirdiler. Yerli kaynaklarımız adına 2023 yılına kadar 18 bin megawatlık yine kömür tesisleriyle alakalı elektrik tesislerini kurmayla ilgili ciddi bir yarış olacağı kanaatindeyim. Konya Karapınar en fazla önem verdiğimiz yerli kaynak. Buna 3 temel projeden biri olarak bakıyoruz. Eskişehir yakınlarında benzer bir rezervimiz var. İnşallah Türkiye'de, bizim yerli kaynakla alakalı stratejilerimizin karşılığını bulacağı bir yatırım gözü ile bakıyoruz.''
 
Yıldız, bunun için bir teşvik uygulamasına gidilip gidilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir toplantı yaptıklarını bildirdi. Şu anda yerli kömürün çıkarılmasının zaten teşvik kapsamında olduğunu hatırlatan Yıldız, ''Yerli kömürden termik santralin kurulması ve elektrik üretilmesi teşvik kapsamında değil. En son geldiğimiz noktada kendileri de bunu uygun göndüler ve Sayın Başbakanımız'a bu şekliyle arz ediyoruz. Hem yerli kömürün çıkarılmasını hem yerli kömürden elektrik üretilmesini teşvik kapsamına alıyoruz. Bu da yine yerli üretim adına çok faydalı bir konu olacak.''
 
TPIC'in BOTAŞ'a devri
 
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ''Turkish Petroleum International Company (TPIC)'' adlı şirketin Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi'ne (BOTAŞ) devri konusunda bir soruyu da yanıtlayan Yıldız, BOTAŞ'ın da TPAO'nun da uluslararası arenada daha çok büyümesini istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti.
 
''İçeride ise BOTAŞ'ın bazı kontratlarını özel sektör ile paylaşarak bir nevi doğalgaz santrallerinde küçülmesini istiyoruz. Daha çok rekabetçi ortak oluşturması adına. TPAO'nun petrol aramasıyla alakalı ciddi bir birikimi oluştu. TPIC de bunun içinde. Gerek doğalgaz gerekse petrol ile alakalı aktörlerimizi artırmak istiyoruz. Dolayısıyla TPIC'i BOTAŞ ile beraber gördüğümüz anda TPAO zaten çalışmalarına devam edecek. Bu bizim stratejilerimize uygun bir büyüme olacak. Uluslararası arenada bir çok milyar dolarlık proje var. BOTAŞ da bu tür projelere girmiş olacak. Biz, BOTAŞ'ın eline daha çok argüman vermek istiyoruz. Vatandaşımızın doğalgazdaki tarifelerini uluslararası fiyat artışlarından korumak istiyoruz. Temel amaçlarımızdan birisi bu. Bunda BOTAŞ'ın gelirlerini artırması da söz konusu olacak. Bizim yaptığımız bütün işlerde amaç, nihai tüketici olan vatandaşımıza fayda sağlamaktır.'' 
 
 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 8 °C
İzmir
7 / 15 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
5 / 15 °C
Konya
-4 / 7 °C