İstanbul 20°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yine Mayıs, yine Haliç, yine Köprü!
24 Mayıs 2012 Perşembe 16:58

Yine Mayıs, yine Haliç, yine Köprü!

İstanbul ve Marmara bölgesinde her 30 yılda bir, (9 Eylül 1949, 9 Eylül 1979 ve 9 Eylül 2009'da) bazı yerler sular altında kalmış.

Mayıs ayının son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde, 38 yılın yükünü sırtında taşıyan ve adeta altında ezilen Haliç köprüsü daha fazla bu eziyete dayanamayarak kendini parçalarcasına isyanını ilan etti.

İstanbul trafiğinin can damarlarından birisi olan Haliç köprüsünün Balat'a uzanan ayaklarından birisindeki takozların yerinden oynaması sonucu bağlantı yerlerindeki vidalar parçalanmış.

Bloklar arsında 8 santimlik bir kod farklılığının meydana geldiğinin görülmesi üzerine araçların seyrinde yaşanan sıkıntı ve tehlike sebebiyle, sabah saatlerinde köprü trafiğe kapatılmış.

Yaklaşık 9 saat kapalı kalan köprü, asfalt dökülüp kot farkı kapatılarak geçici çözümle açılabilmiş. Ancak köprüde gün boyu onarım çalışması devam ederken E-5'in Ankara istikametinde trafik durma noktasına gelmiş, E-5'i kullanarak Edirnekapı'dan Okmeydanı ve Mecidiyeköy istikametine gitmek isteyen araç sürücüleri, trafiğin felç olması sebebiyle yollarda kalmış. (22 Mayıs 2012-Gazeteler)

İstanbullular, daha öncede bu köprünün üzerinde meydana gelebilecek bir facianın eşiğinden Allah'ın yardımı ile dönmüştü.1995 yılının Ramazan ayının ilk günü insanların tam da iftara yetişme telaşı ile trafiğin en yoğun olduğu saatlerde eski köprünün Balat tarafındaki ayağına bomba yerleştirmeye çalışan kişi, bombanın erken patlaması sonucu parçalanarak ölmüştü. Büyük bir faciadan İstanbulluları Allah korumuştu.

İstanbullular, muhtemel bir başka köprü faciasını yine ucuz atlatmışlardı.

İSTANBUL'UN FELÇ GÜNÜ

Tarihi Galata köprüsü, tam 20 yıl önce Mayıs ayında köprü altındaki bir meyhanede sabaha karşı çıkan büyük bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelmiş ve bir kaç gün sonra da bir bölümü sulara gömülmüştü. Tarihi köprü 80 yıllık ömrünü maalesef hazin bir şeklide tamamlamıştı.

İstanbullular köprünün sökülerek götürülmesini hüzünlü, dalgın ve buğulu gözlerle sanki bir cenaze töreni takip eder gibi seyrederken, aylarca sürecek çileli günler ve büyük bir trafik keşmekeşliği ise onları bekliyordu. (17-24 Mayıs 1992)İSTANBUL'UN FELAKET GÜNÜ

İstanbullular, farkında olmasalar da kaderin böyle garip tarihi cilvelerine alışkınlar. İşte bu defa da her 30 yılda bir aynı gün gelen afetin sebep olduğu çileyi gösteren gazete manşetleri:İstanbul ve Marmara bölgesinde her 30 yılda bir, (9 Eylül 1949, 9 Eylül 1979 ve 9 Eylül 2009'da) bazı yerler sular altında kalmış; onlarca vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Demiryolu, karayolu ve uçak seferleri aksamış, onlarca araç denize sürüklenmişti. Trafik yine felç olmuştu.

Gazete manşetlerinden de görüleceği üzere İstanbul'un ve İstanbulluların başına gelen felaketler ve çektiği çileler ilginç tesadüfler mi?

Araştırmacı Mustafa Yakutcan / Habervaktim.com

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C