İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunaklılar, Öğretmen Açığına Çözüm İstiyor
19 Eylül 2013 Perşembe 13:23

Yunaklılar, Öğretmen Açığına Çözüm İstiyor

Konya'nın Yunak ilçesi, okullarda yaşanan öğretmen yetersizliğinden dolayı göç vermeye başladı.

Konya'nın Yunak ilçesi, okullarda yaşanan öğretmen yetersizliğinden dolayı göç vermeye başladı. İlçe ve bağlı köylerin genelinde ilköğretim, ortaöğretim ve liselerde büyük bir öğretmen açığı yaşandığını belirten ilçe halkı ve yetkililer, açığın, sözleşmeli öğretmen istihdamı yoluyla kapatılmaya çalışıldığını, bunun da eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade ediyor. Kalitesiz eğitim, ilçede yaşayan vatandaşların daha iyi bir eğitim için başka yerleşim yerlerine göç etmesine sebep oluyor.

İlçeye bağlı Karayayla köyü muhtarı aynı zamanda 3 öğrenci velisi olan Bayram Özkaymak, Yunak ilçesinin üç yıldır eğitim öğretim kadrosu bakımından üvey evlat muamelesi gördüğünü ileri sürerek, "Bu sene ilçenin öğretmen ihtiyacı 200 iken, ilçeye sadece 20 öğretmen atandı. Çocuklarımız, bu sene geçen yıllardan daha fazla sıkıntı çekecek. Derslerin çoğu boş geçecek veya uzmanlığı farklı insanlar, ücretli öğretmen olarak çocuklarımıza yetersiz bilgiler verecek. Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçenin öğretmen açığı sorununu çözecek adımlar atmayınca vatandaşlarımız kendi çapında çözüm aramaya başladı. Hemşehrilerimiz çocuğu daha iyi eğitim alsın diye çevre il ve ilçelere göç etmeye başladı. Eğitimin olmadığı yerde ne demokrasi adına bir şey yapılabilir ne de ekonomide bir yere varılabilir. Farklı bölümlerde eğitim almış MYO mezunu ücretli öğretmenler derse giriyor, çocuklarımız her yıl bir öğretmen değiştiriyor, işin ehli olmayan öğretmenler verimli olamıyorlar." şeklinde konuştu.

İki öğrenci velisi Müfit Şen de kendisi ve eşinin görev yerleri Yunak olmasına rağmen, çocuklarının sağlıklı bir eğitim almaları için Akşehir'e evini taşıdığını, iş için her gün Yunak'a gidip gelerek durumu idare etmeye çalıştığını ifade etti. Yunak ilçesinde yaşayan velilerin ortak istekleri, bu sorunun bir an önce çözülmesi. Velilerin ortak istekleri 'AK Parti hükümeti Yunak ilçemizde yüzde 85 oy aldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Yunaklı olup hemşehrimiz ama Yunak, büyük bir öğretmen açığı yaşıyor. Orhan Erdem'den ilçenin öğretmen açığına çözüm bulmasını bekliyoruz." sözleriyle beklentilerini dile getiriyor.

Yunak Kaymakamı Ahmet Altun ise ilçede öğretmen açığı olduğunu doğruluyor. Kaymakam Altun, "Mevcut öğretmen kadrosuna yaklaşık 100 kadar ücretli öğretmenle destek sağlıyoruz. Öğretmen ihtiyacını bu şekilde kapatmaya çalışıyoruz. Atama döneminde ilçemize 20 öğretmen atandı. Önümüzdeki atama dönemlerinde bu ihtiyacın karşılanacağını ümit ediyoruz." diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Armutoğlu da mevcut branş öğretmenleri ile eğitime devam ederken, geriye kalan boş kadrolara öncelikli, eğitim fakültesi 4 yıllık mezunları ücretli öğretmen olarak görevlendirdiklerini belirterek, "Açığı bu şekilde kapatmaya çalışıyoruz. Olması gereken kadromuz 361 iken, mevcut kadromuz 192. İngilizce, matematik, sınıf öğretmenliği, fen bilgisi, din kültürü olmak üzere 169 öğretmen açığımız var. Önümüzdeki atama dönemlerinde bu açığın kapatılacağını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C