İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunaklılar, Öğretmen Açığına Çözüm İstiyor
19 Eylül 2013 Perşembe 13:23

Yunaklılar, Öğretmen Açığına Çözüm İstiyor

Konya'nın Yunak ilçesi, okullarda yaşanan öğretmen yetersizliğinden dolayı göç vermeye başladı.

Konya'nın Yunak ilçesi, okullarda yaşanan öğretmen yetersizliğinden dolayı göç vermeye başladı. İlçe ve bağlı köylerin genelinde ilköğretim, ortaöğretim ve liselerde büyük bir öğretmen açığı yaşandığını belirten ilçe halkı ve yetkililer, açığın, sözleşmeli öğretmen istihdamı yoluyla kapatılmaya çalışıldığını, bunun da eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade ediyor. Kalitesiz eğitim, ilçede yaşayan vatandaşların daha iyi bir eğitim için başka yerleşim yerlerine göç etmesine sebep oluyor.

İlçeye bağlı Karayayla köyü muhtarı aynı zamanda 3 öğrenci velisi olan Bayram Özkaymak, Yunak ilçesinin üç yıldır eğitim öğretim kadrosu bakımından üvey evlat muamelesi gördüğünü ileri sürerek, "Bu sene ilçenin öğretmen ihtiyacı 200 iken, ilçeye sadece 20 öğretmen atandı. Çocuklarımız, bu sene geçen yıllardan daha fazla sıkıntı çekecek. Derslerin çoğu boş geçecek veya uzmanlığı farklı insanlar, ücretli öğretmen olarak çocuklarımıza yetersiz bilgiler verecek. Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçenin öğretmen açığı sorununu çözecek adımlar atmayınca vatandaşlarımız kendi çapında çözüm aramaya başladı. Hemşehrilerimiz çocuğu daha iyi eğitim alsın diye çevre il ve ilçelere göç etmeye başladı. Eğitimin olmadığı yerde ne demokrasi adına bir şey yapılabilir ne de ekonomide bir yere varılabilir. Farklı bölümlerde eğitim almış MYO mezunu ücretli öğretmenler derse giriyor, çocuklarımız her yıl bir öğretmen değiştiriyor, işin ehli olmayan öğretmenler verimli olamıyorlar." şeklinde konuştu.

İki öğrenci velisi Müfit Şen de kendisi ve eşinin görev yerleri Yunak olmasına rağmen, çocuklarının sağlıklı bir eğitim almaları için Akşehir'e evini taşıdığını, iş için her gün Yunak'a gidip gelerek durumu idare etmeye çalıştığını ifade etti. Yunak ilçesinde yaşayan velilerin ortak istekleri, bu sorunun bir an önce çözülmesi. Velilerin ortak istekleri 'AK Parti hükümeti Yunak ilçemizde yüzde 85 oy aldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Yunaklı olup hemşehrimiz ama Yunak, büyük bir öğretmen açığı yaşıyor. Orhan Erdem'den ilçenin öğretmen açığına çözüm bulmasını bekliyoruz." sözleriyle beklentilerini dile getiriyor.

Yunak Kaymakamı Ahmet Altun ise ilçede öğretmen açığı olduğunu doğruluyor. Kaymakam Altun, "Mevcut öğretmen kadrosuna yaklaşık 100 kadar ücretli öğretmenle destek sağlıyoruz. Öğretmen ihtiyacını bu şekilde kapatmaya çalışıyoruz. Atama döneminde ilçemize 20 öğretmen atandı. Önümüzdeki atama dönemlerinde bu ihtiyacın karşılanacağını ümit ediyoruz." diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Armutoğlu da mevcut branş öğretmenleri ile eğitime devam ederken, geriye kalan boş kadrolara öncelikli, eğitim fakültesi 4 yıllık mezunları ücretli öğretmen olarak görevlendirdiklerini belirterek, "Açığı bu şekilde kapatmaya çalışıyoruz. Olması gereken kadromuz 361 iken, mevcut kadromuz 192. İngilizce, matematik, sınıf öğretmenliği, fen bilgisi, din kültürü olmak üzere 169 öğretmen açığımız var. Önümüzdeki atama dönemlerinde bu açığın kapatılacağını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C