İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zaman yazarı tam gaz: Başbakan bölücülüğü teşvik ediyor
19 Eylül 2013 Perşembe 17:07

Zaman yazarı tam gaz: 'Başbakan bölücülüğü teşvik ediyor'

Zaman yazarı Şahin Alpay'ın AKP ve Erdoğan eleştirileri tam gaz devam ediyor.

Son dönem Başbakan ve hükümeti eleştiren yazıları nedeniyle AKP'ye yakın medyanın hedefi haline gelen Zaman yazarı Şahin Alpay bugün de iktidara yönelttiği eleştirilerle dikkat çekti.BAŞBAKAN BÖLÜCÜLÜĞÜ TEŞVİK EDİYOR
 


Başbakan Erdoğan'ın devlet isteyen Kürtlere seslendiği bir açıklamasını sert şekilde eleştiren Alpay, Erdoğan'ın bölücülüğü teşvik ettiğini yazdı. Alpay, demokrasi, sandık ve diktatörlük tehlikesi üzerinden yürüyen tartışmalara da değindiği yazısında "demokrasi kolaylıkla otoriter bir yönetime, hatta diktatörlüğe dönüşebilir. Yani “sandık”, pekâlâ diktatörlükle özdeş hale gelebilir. Etrafımıza baktığımızda çok örneği görebiliriz." dedi.
 


İşte Alpay'ın yazısındaki ilgili bölüm:

 

AB, Türkiye’nin AKP iktidarı altında Kopenhag Siyasi Kriterleri’ni “yeterince” yerine getirdiğine karar vermiş ve katılım müzakerelerini başlatmıştır. Ama herkes gibi AKP hükümeti de iyi bilmektedir ki, kriterleri “tam olarak” yerine getirmekten uzağız. Bunun için sürekli olarak “demokrasi paketleri” çıkarıyoruz. Bunun için yalnız bireylerin (insanların) değil grupların (Kürtlerin, Sünnilerin, Alevilerin, gayrimüslimlerin) hak ve özgürlüklerini güven altına alacak reformlar yapma gereğini duyuyoruz.

 

Özgürlükleri güven altına alma ihtiyacının belki en güncel örneği Başbakan’ın şu sözleri: “İkinci bir devlet isteyenler kusura bakmasınlar. Onlar kendilerine nerede devlet buluyorlarsa, buyursunlar gitsinler.” Erdoğan, dün hemen bütün sağcı politikacıların ortak sloganı “Komünistler Moskova’ya!”, Süleyman Demirel’in “Türban gericiliktir, başörtülüler Suudi Arabistan’a!” haykırışını hatırlatan bu sözleriyle bağımsızlık yanlısı Kürtleri ülkeyi terk etmeye çağırıyor. Oysa fikir, ifade özgürlüğü demokrasinin “namusu”dur.

 

Çağdaş demokraside şiddeti dışlamak koşuluyla bütün fikir ve tercihler serbestçe ifade edilebilir. Onun içindir ki, İskoçya gelecek yıl bağımsızlık için referandum yapacak. Onun içindir ki, İspanya’da Baskların ve Katalanların, Belçika’da Flamanların, Kanada’da Quebec’lilerin birçoğu bağımsızlık için referandum istiyor. Kimse onlara “buyrun gidin” deme hakkına sahip değil. Türkiye’de bağımsızlık isteyen Kürtlerin küçük bir azınlık olması, Başbakan’a onlara “buyrun gidin” demek hakkını asla vermez. Ayrılıkçılığı, “bölücülüğü” teşvik etmenin bir yolu da budur.”

 

ŞAHİN ALPAY'IN TÜM YAZILARI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C