İstanbul 28°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zana kararı PKKya hizmet eder
24 Mayıs 2012 Perşembe 16:14

'Zana kararı PKK'ya hizmet eder'

Leyla Zana'nın çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalardan dolayı hapis cezasına çarptırılmasına Kürt siyasetçilerden tepki geldi

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalarında 'terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüt üyeliği boyutuna ulaştığı' gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına Kürt siyasetçilerden tepki geldi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na konuşan Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü, "Uludere olayında hükümetin basiretsiz davranması, hukuka uygun davranmaması, sağlıklı bir politika izlememesi, bir soruşturma açıp sonuca varmamasının Kürtlerde ciddi bir güvensizlik ortaya çıkardığını" ifade etti. Hatta PKK'nın kendi eylemlerini Uludere ile gerekçelendirmeye başladığını savunan Güçlü, Uludere'nin kamuoyunun PKK'nın adam öldürme ve şiddet konusundaki kuşatmasını kırdığını vurguladı.

Olayın PKK'nın önünü açtığına dikkat çeken Güçlü, PKK'nın yürüttüğü savaşın yerelden ziyade bölge güçleri arasındaki bir savaşa dönüştüğünü ve zaten eylemlerin de onu gösterdiğini kaydetti. Leyla Zana kararının da PKK'ya hizmet edeceğini savunan Güçlü, "Kürtler içinde de bir güvensizliğe yol açar. Şöyle bir kanaat gelişebilir; 'bu hükümet Kürt sorunuyla ilgili, Kürt haklarıyla ilgili adım atmaktan yana değil.' 'Daha önce şartlar gereği adım atacak ama zamana ihtiyacı var, yeni Anayasa yapacak ve herkesi hesap etmesi gerekli' kanaatinin kırılmaya başlandığı bir dönemde, böyle bir gelişme olumsuz sonuçlar doğurur." dedi.

"BU TÜR KARARLARA ŞÜPHEYLE BAKIYORUM"

Orhan Miroğlu ise bu tür kararlara şüpheyle baktığını söyledi. Özellikle Başbakan Erdoğan'ın diyalogtan bahsettiği, Uludere ile ilgili tartışmaların doğru bir zemine giderek kaymaya başladığı bir dönemde böyle bir kararın Kürt tarafında, siyasetinde ve toplumunda bomba etkisi yapacağının altını çizen Miroğlu, şöyle devam etti: "Eğer bu mantıkla hareket edilirse, sadece Leyla Hanım değil onun bütün mesai arkadaşları, birlikte siyaset yapanlar aynı suçu her gün işliyorlar. Böyle bir mantık gerçekten bir siyaseti, hiç hak etmediği halde tasfiyeyi amaçlıyor demektir. Bu tasfiyenin planlamacısı, organizatörü ise ayrı bir tartışma konusudur. Ama belli ki bu organizeyi, planlamayı da adli sürecin bazı yerlerinde kendilerini konumlandırmış insanlar kimseye bırakmıyorlar; ne gerekiyorsa yapıyorlar."

Yoğun faaliyetlerin son aşamasının Leyla Zana'nın Meclis'e girmesi olduğunu dile getiren Miroğlu, herhalde PKK üyeliğinin son aşamasının onun demokratik hakkını kullanıp Parlamento'ya gelmesi olduğunu ifade etti.

Bu kararı veren hâkimin bu mantıkla bunu ayrıca bir dava konusu yapabileceğini savunan Miroğlu, "Bu mayınlı bir araziye benziyor. Türkiye'de adli sistem mahkemesiyle, Yargıtay'ıyla artık bence mayınlı bir tarla gibi. Tarlanın bazı alanlarında böyle hayırlı patlamayan bombalarla karşılaşabiliriz. 'Sayın'ın suç olmadığını karar veren yargıçlar gibi. Ama Leyla Hanım'ın bütün hayatını örgüt üyeliğiyle eşdeğer tutan hâkimler de var. Bu çok ciddi bir problem ve çözümü artık bu tür kararlarla uğraşmaktan değil bu tür kararların verilmesini mümkün hale getiren Türk Ceza Kanunu'yla yeniden yüzleşmeyi gerektirir. Yeniden düzenlenmesini gerektirir. Bir yargı paketi hazırlanıyor şimdi ama bu konularda çok açık birşey olduğu da söylenemez. Bazı cezai indirimler söz konusu. Bu düzenlemelerde bu tür kararların önünü kesemeyecek gibi görünüyor. Bu kararın önünün kesilmesi için tabloya yeniden bakmak gerekir. Bu karar herkesten fazla Adalet Bakanlığını düşündürmelidir." diye konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 21 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
16 / 31 °C
Adana
15 / 33 °C
Konya
5 / 20 °C